Piata: feriboturi rapide

Piata: feriboturi rapide


LUME FERRY PIAȚA

Ferry Londra

Prezentare generală

Piața feribot rămâne practic la egalitate cu sectorul transporturilor aeriene în numărul de pasageri transportați anual, aproximativ 2.2 miliarde de dolari fiecare. Piața mondială de feribot în 2012 este estimat a fi în valoare de peste $ 15 miliarde de dolari, cu marii operatori de contabilitate pentru $ 14.2 miliarde de dolari.

Costurile medii pot varia foarte mult, cu Washington Ferries de stat de raportare un cost de $ per pasager în timp ce 10.08 media la nivel mondial dublu ca la $ 20.51.

În cele din urmă, un număr tot mai mare de aceste pasagerii sunt clasificate ca Ons Walk - pasagerii care călătoresc fără vehicule. În prezent, ele cuprind aproape 30% din piața mondială.

Global Ferry Flota

Începând din ianuarie 1, 2012, flota de nave a constat 1,183 de diferite dimensiuni și capacități. O distincție primară în capacitatea poate fi găsit în, dacă nava transportă atât pasageri și vehicule, spre deosebire de pasageri numai, pe care le desemnează ca Ons Walk (WO):

Plimbare pe Numai navele

Tind să fie mai mici, călători rute mai scurte, nu au paturi și să nu vehiculelor.

Pasageri / vehicule (nave Ro-Ro nave)

Tind să fie mai mari, pe distanțe mai lungi, de multe ori au paturi și transporta autoturisme, camioane și autobuze.

În general vorbind, mai rapide rute mai scurte sunt în creștere a cererii în timp ce traseele mai lungi sunt în declin, în special în lumina ori de tranzit să fie dublat.

Flote Aging

În Statele Unite, de peste 100 milioane de pasageri pe an ia feriboturi situate în state diferite 38, cea mai mare parte naveta pentru a lucra și înapoi. În multe cazuri, nu poate fi nici o altă cale practică de a ajunge acolo. Din păcate, douăzeci la sută dintre aceste feriboturi au peste ani 40 vechi. Un alt procent de peste cinci sunt 60.

În toată lumea, vârsta a flotei mondiale mediile 23.6 ani, cu America de Nord a doua doar la Golful Persic, în nave care au nevoie de înlocuire (după cum se poate vedea în dreapta).

Pe lângă teama de rupere jos traseu jumătatea, navele mai vechi, cum ar fi masini mai mari, au nevoie de întreținere mult mai des și necesită greu, dacă nu imposibil, să găsească piese de schimb, de conducere de pana cheltuielilor de exploatare în timp ce conduceți în jos profiturile.

Tranzit Times vs poluării>

Practic flota intreaga lume feribot obligat să treacă de la combustibil redus de sulf la motorină datorită eforturilor pentru a stopa poluarea OMI, alegerea pentru operatori este acum una dintre creșterea tarifelor sau reducerea vitezelor de tranzit la jumătate. Deși vitezele medii de operare au fost doar 11mph pentru a începe cu, cele mai multe companii au ales să reducă la jumătate această (mph 5.5), dublarea ori de tranzit pentru navetiști și turiști deopotrivă.

Fast Ferry Segment

Ferry Rapid

Cu feriboturi viteză 1,762 ridicate în serviciul, 1,579 dintre ele transporta plimbare pe pasagerilor. Plimbare pe nave au tendința de a servi în principal ca serviciile de navetă în orașele mari, pe râuri, în cadrul operațiunilor de coastă marcate de o infrastructură mai puțin și pentru vizitarea obiectivelor turistice.

Din păcate, Shippax, autoritatea lumea pe feribot și de piață de croazieră, afirmă că a fost imposibil să se determine volumul real de pasageri numai pe transferuri, dar susține, "Este corect să spunem că feriboturi rapide transporta destul de o parte semnificativă a volumul de pasageri pe serviciile de transfer în cazul în care acestea sunt utilizate. "

Raportul adaugă: "feriboturi rapide sunt în primul rând ideal pentru pasagerii care călătoresc fără mașinile lor." Se adauga, de asemenea, faptul că, spre deosebire de întreprinderile tradiționale feribot, elicoptere și compania aeriană, feriboturile de mare viteză nu a avut vieți pierdute în 2010.

PIAȚA feribotul rapid: Flota de mare viteză
TipnaveleVârstăPaturiautoturisme
Catamarane94516297,75647,613
Hyrdofoils3283044,3730
Hovercrafts30253,4490
Monohulls3001886,6507,043
SES752513,872368
Trimarane352,978595
Brazdă2167770
Necunoscut79219,2970
Totaluri1,762156459,15255,619
PIAȚA feribotul rapid: High Speed ​​eficiența consumului de combustibil
modSpdCapacMPHCombustibil (Hr)MPGPax mpg
Monohull I<25kn1,00014.41520.0995
Monohull al II-lea<25kn30018250.72216
<25kn40014300.47187
Catamaran> 25kn400281970.1457
> 25kn300391400.2884
> 25kn300341250.2782
> 25kn199301000.3060
Hovercraft> 35kn18045900.5090
Hydrofoil> 35kn7540401.0075
Autobuz urban~ 45mph5040104.00200
Auto~ 45mph2401.526.6753

Expansiune

Deși există mai multe tipuri de "de mare viteză", feriboturi din piață, doar segmentul catamaran a fost extinderea, mergând de la navele 700 în 2000 la 945 în 2012. Capacitatea totală a curentului de măsuri de pasageri 213,419 si masini 11,356.

Ferry Poluarea


Practic flota intreaga lume feribot obligat să treacă de la combustibil redus de sulf la motorină datorită eforturilor pentru a stopa poluarea OMI, dilema pentru operatorii de acum este de a ridica tarifele de tranzit sau tăiate viteze la jumătate.

LUME FERRY PIAȚA 2010
Feriboturile LUMEWALK-pe segmentul
Porturi globale1,500porturile1,500
Pasagerii2,052,073,171Pasagerii574,580,488
Venituri15,424,836,479Venituri4,318,954,214
PIAȚA FERRY GLOBAL: Ferry Comparații 2010
TipCompanii aerienebacuri
Pax2,518,852,6472,056,062,948
autoturisme0251,497,554
Camioane036,778,316
Autobuze0705,160
GLOBAL MARKET FERRY: De Regiune
RegiunenaveleVârstă
Marea Baltică20816
Marea Nordului12214
Marea Mediterană36722
America de Nord10530
America de Sud1027
Golful Persic2633
Japonia11015
Asia de Sud-Est20427
Pacific1620
Alte1532
Total1,18323.6
GLOBAL MARKET FERRY
CompanieVenituri (USD)Numar de angajati
Acciona Transmed603,240,0001,000
Alaska Tornade Autostrazi47,700,000
Anek Linii321,552,0001,800
Atlanticoline3,960,00062
Attica Holdings325,776,0001,100
Balearia295,680,0001,000
BC Ferries711,744,0004,500
Brittany Ferries488,268,0002,529
Calmar172,788,000366
color Line780,648,0002,600
Comanav Ferry184,800,0001,374
Corsica Ferries331,320,0001,350
Destinație Gotland176,088,000
Grupul DFDS2,059,860,0005,096
Eckerö inc Berka310,068,0001,152
Faergen145,596,000650
Finnlines798,864,0002,041
Fjordl507,276,0002,183
Gotland Rederi AB267,300,000415
Interislander116,424,000610
Irish Continental360,756,000322
Minoan Lines255,024,000
Mols Linien88,836,000351
nel Linii0
P & O Ferries03,426
Polferries52,800,000502
Scandlines806,520,0002,200
Spiritul de Tasmania178,728,000439
Stena linie1,430,880,0005,757
Tallink1,198,560,0006,866
TT linie196,284,000639
Viking Line665,676,0003,060
Washington de stat Ferries320,000,000
Totaluri14,203,016,000
53,390
PIAȚA FERRY GLOBAL: # rute de către distante
ScurtMediuLungTotal
Total5832992821,164
Total de GT2,982,9975,092,4185,974,20314,049,618
AVG GT5,11717,03121,18512,070
Total Pax451,716344,494324,5211,120,731
AVG Pax7751,1521,151963
Paturi totaleN / A134,188179,733313,921
Media PaturiN / A449637270
Autovehicule totale78,66485,57097,293261,527
Media Autovehicule135286345225
Total Lanem172,319313,519356,584842,422
AVG Lanem2961,0491,264724
Varsta medie22222122
PIAȚA feribotul rapid: majore Operatori de mare viteză
Operatorautoturismenavele
Tirrenia1,9965
Acciona Transmediterranea1,3366
Stena linie1,1104
Istanbul Deniz Otobusteri1,0386
Balearia9726
Fred Olsen9524
Hellenic Seaways7304
Conferrys6183
Buquebus6135
Abu Dhabi Mar6063
Condor Ferries6003
FRS Iberia5975
BornholmerFAERGEN5432
PIAȚA feribotul rapid: High Speed ​​De Regiune
 
RegiunenaveleautoturismePaxVitezăVârstă
Marea Mediterană7011,66053,77936.212
Golful Persic272,10614,36834.98
Marea Baltică181,8008,07534.99
Marea Nordului172,98913,09637.013
America de Sud142,22010,55837.812
Asia de Sud-Est97376,38838.39
America de Nord89893,89434.56
Pacific64183,49535.211
Japonia45591,91035.611
Alte22611,31139.011