Piata: Transport Rapid

Piata: Transport Rapid


Piață la nivel mondial FAST TRANSPORT

Container Ship

Prezentare generală

Peste 90% din comerțul mondial cu volumul și valoarea de 60% sunt transportate pe mare, făcând piața de transport maritim factorul cel mai important în economie la nivel mondial.

Containerizarea

"Containerizarea 'oferă un exemplu dinamic al efectului unei inovații perturbator masiv de tehnologie / poate avea asupra unei industrii, în acest caz, reducerea costului de încărcare marfă de $ 5.86 pe tona, în 1956 să cenți 16 pe tonă de azi. Această invenție joc de schimbare și standardizarea acestuia a creat o mai repede, mai bine, soluția cea mai ieftină pentru a se incarca nave, trenuri, avioane și camioane, care a dus la sa fiind folosite astăzi pentru a transporta mai mult de 90% din totalul mărfurilor non-vrac.

Expansiune

Piața globală de transport de marfă maritim este prevăzut să se extindă cu o rată de creștere anuală compusă anticipată (CAGR) pentru perioada de cinci ani 2010-2015 de 6.3%, atingerea o valoare de $ 511,823.1 milioane până la sfârșitul anului 2015. Comparativ, european și Asia-Pacific industria va crește cu CAGRs de 5.1% și, respectiv 8%, în aceeași perioadă, pentru a ajunge la valorile respective ale $ 94,466.5 milioane și $ 273,266.2 milioane 2015.

Cu toate acestea, această extindere reprezintă industria de transport de marfă trebuie să-marin, de asemenea, achiziționarea de nave, care necesită cheltuieli de capital mare. În plus, companiile trebuie să asigure accesul la porturile-cheie și de a depăși presiunile de congestie. Analiștii cred că navigarea aceste nevoi nu va fi ușor.

Congestie / Poluare

Succesul de transport maritim, la fel ca toate celelalte segmente ale industriei de transport, se găsește în fața unei sabie cu două tăișuri de creștere solidă însoțite de congestie de montare și de poluare, reprezentând% 1.9 de gaze cu efect de seră (GES lume). În plus, tendința de industria de față nave tot mai mari creează o congestionare și mai mult în diminuarea numărului de porturi, care au finanțele pentru a sprijini costurile infrastructurii de adaptare la aceste nave mai mari.

Guvernele la nivel mondial, național și local, au adoptat noi politici menite să reducă acestei poluări, de obicei, rezultând într-o alegere între costurile de combustibil mai mari și rate de însoțire sau de tranzit ori mai lent ca viteza navei reduc la jumătate. Cu toate acestea, dimensiunea vasta a pieței, combinată cu necesitatea de a reduce dramatic contribuția la poluarea creează o oportunitate extraordinară pentru SPI pentru a aduce pe piață o mai repede, mai bine, soluția cea mai ieftină, care caracterizează o tehnologie de perturbator masiv, cum ar fi Seaphantom.

PIAȚA rapid de transport maritim: Operatori Top 20
CompanienaveleTotal TUEAVG TUE
1 APL Maersk Line2221,062,0004,784
2 MSC208812,6903,907
3 CMA CGM-86347,6904,043
4 Evergreen90335,0283,723
5 APL42162,1703,861
6 Hapag-Lloyd64281,6334,401
7 Cosco97279,0212,877
8 NYK70311,0924,444
9 China Shipping CSCL57232,6714,082
10 Hanjin31156,7065,055
11 Mitsui OSK24110,4614,603
12 K-Line33130,3973,951
13 OOCL35205,3945,868
14 Hamburg-Sud38153,6804,044
15 CSAV22,6901,345
16 Yang Ming45193,1404,292
17 Hyundai1799,7285,866
18 Zim25109,0734,363
19 UASC27113,0984,189
20 PIL77127,7801,659
TOTAL1,2905,226,1424,051

Ultra mare Container Ship


Succesul de transport maritim, la fel ca toate celelalte segmente ale industriei de transport, se găsește în fața unei sabie cu două tăișuri de creștere solidă marcată de congestie montarea și poluarea.

PIAȚA rapid de transport maritim: transport maritim Global
An$ Miliarde€ miliardeCreștere%
2010376.9283.88.5
2011402.5303.16.8
2012427.1321.76.1
2013450.9339.55.6
2014481.4362.56.8
2015511.8385.46.3
FAST TRANSPORT PIATA: pe segment
Segment2010%
Pe căi navigabile interioare102.427.2
Mare274.572.8
FAST TRANSPORT PIATA: De Regiune
Regiune2010%
Asia-Pacific186.349.40
Americi85.722.70
Europa73.619.50
Orientul Mijlociu / Africa31.38.30
Total376.9100.00
PIAȚA rapid de transport maritim: Rata
TARIFE ($ 1000 / TUE)
20082009
DinToQ1Q2Q3Q4Q1Q2Q3Q4
AsiaS.U.A.1.81.81.91.91.71.41.21.3
S.U.A.Asia0.811.21.20.90.80.80.9
EuropaAsia11.11.11.10.90.70.80.9
AsiaEuropa21.91.81.610.911.4
S.U.A.Europa1.31.41.61.71.51.41.41.5
EuropaS.U.A.1.61.61.61.61.31.21.11.3
PIAȚA rapid de transport maritim: Deployment
TUETranspacificEuropa / Orientul ÎndepărtatTransatlanticTotal
naveleVârstănaveleVârstănaveleVârstănaveleVârstă
3000-350012831021173414
3501-400017152179142615
4001-45007291632781098
4501-5000658167489868
5001-5500677193235826
5501-600041640687846
6001-650032641426755
6501-700014428428444
7001-800018124--134
> 80004932033--2383
TOTAL3707380414097916
TRANSPORT RAPID: Capacități din TUE
LungimeLăţimeÎnălţimeVolumTUE
20ft8ft8ft 9in1,300 cu ft1
6.1m2.44m2.59m38.5m3
40ft8ft8ft 6in2,720 cu ft2
12.2m2.44m2.59m77m3
45 ft8ft8ft 6in3,060 cu ft2.25
13.7m2.4m2.59m86.6m3
48ft8ft8ft 6in3,264 cu ft2.4
14.6m2.44m2.59m92.4m3
53ft8ft8ft 6in3,604 cu ft2.65
16.2m2.44m2.59m102.1m3
Maxima în Cube
20ft8ft9ft 6in1,520 cu ft1
6.1m2.44m2.90m43m3
Jumătatea înălțimii
20ft8ft4ft 3in680 cu ft1
6.1m2.44m1.30m19.3m3
PIAȚA rapid de transport maritim: Categorii
CategorieTUELungimeGrindăProiect
Ultra mare
14,501 +1,200 ft160.7 ft49.9 ft
336 m49 m15.2 m
Noul Panamax10,000-14,5001,200 ft160.7 ft49.9 ft
336 m49 m15.2 m
Mesaj Panamax5,101-10,0001,200 ft160.7 ft49.9 ft
336 m49 m15.2 m
Panamax3,001-5,100965 ft106 ft39.5 ft
294.13 m32.31 m
12.04 m
Feedermax2,001-3,000
fider1,001-2,000
Mic alimentatorPână la 1,000